Menu

آخرین خبرها

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اعلام کرد:تحقق سهمیه سرشاخه‌کاری ۳۰۰۰ اصله درخت گردو در اسدآباد

20/02/1400 12:00:00 ق.ظ

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد با اشاره به در حال اجرا بودن چهارمین سال طرح سرشاخه کاری درختان گردو در این شهرستان گفت: طرح سرشاخه کاری درختان گردو در شهرستان در حال اجرا بوده و تاکنون در همین راستا سهمیه ۳۰۰۰ اصله سرشاخه کاری درختان گردوی امسال شهرستان محقق شده است.

 

محمدکرم مرادی ، با بیان اینکه طرح سرشاخه کاری باغات گردو شهرستان تا پایان اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت و تاکنون سرشاخه کاری ۳۱۴۸ اصله درخت گردوی باغات شهرستان انجام شده است، اظهار کرد: پیش بینی می شود در طرح امسال تعداد ۱۰۰۰ اصله درخت گردو بیش از سهمیه تعهد شده شهرستان سرشاخه کاری صورت گیرد.

وی سطح باغات گردوی این شهرستان را ۱۶۰۰ هکتار برشمرد و یادآور شد: در حال حاضر ۵۵ هکتار نیز سطح باغات گردو غیربارور شهرستان بوده که در سال جاری کاشته شده و هنوز به صورت نهال هستند.

مرادی با بیان اینکه در سرشاخه کاری درختان کم بازده و قدیمی باغات گردو با ارقام تجاری و اصلاح شده پیوند داده می شود، افزود: اکثریت ۱۶۰۰هکتار باغ های گردوی شهرستان دارای کشت سنتی بوده و از ارقام بومی محلی در کاشت این باغ ها استفاده شده که استفاده از ارقام بومی محلی دارای عملکرد کمتری است و نسبت به آفات و بیماری حساس و به علت زودگل بودن در فصل بهار دچار خسارت بسیاری می شوند که در همین راستا سرشاخه کاری این باغ ها در حال حاضر بهترین روش ممکن برای افزایش میزان تولید در هر هکتار از سطح باغ ها گردو به شمار می رود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان اسدآباد اضافه کرد: علاوه بر افزایش مقاومت درختان گردو در مقابل سرما و دیر گل دهی و برگ دهی درخت در فصل بهار افزایش محصول همراه با ارتقاء سطح کیفیت تولید از جمله مزایای اجرای طرح سرشاخه کاری گردو است که توسط کارشناسان خبره اجرا می‌شود.

مرادی با اشاره به پیش بینی تولید و برداشت ۴۰۰۰ تن گردو از باغات شهرستان در سال جاری تصریح کرد: عمده پراکنش باغ های گردو شهرستان در روستاهای ملحمدره، ترخین آباد، خنداب، قاسم آباد، چنارسفلی و علیا، النجه و گنجه و حبشی سیراوند با تعداد ۷۰۰ بهره بردار گردو بوده که در طرح سرشاخه کاری باغات گردوی امسال شهرستان ۵۰ درصد مشارکت توسط دولت و ۵۰ درصد توسط مشارکت بهره بردار باغ در حال انجام قرار دارد.

وی سرشاخه کاری باغات گردوی این شهرستان در سال گذشته را ۹۳۰۰ اصله نهال برشمرد و یادآور شد: سال گذشته سه برابر از سهمیه تعهد شده خود جلوتر بودیم که امسال نیز تاکنون سهمیه تعهد شده شهرستان محقق شده و در حال حاضر در حال انجام خارج از سهمیه تعهد شده هستیم و خوشبختانه با توجه به اجرای این طرح در چهار سال گذشته در شهرستان همراه با اقدامات آموزشی و ترویجی بهره برداران باغات گردو با مزایای طرح فوق با اقدامات آموزشی و ترویجی آشنا هستند.تمامی حقوق برای سازمان جهاد کشاورزی استان همدان محفوظ می باشد