Menu

آخرین خبرها

کشت کلزا در ۷ هزار هکتار از مزارع استان همدان

19/06/1399 12:00:00 ق.ظ
مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: امسال ۷ هزار هکتار از مزارع استان به کشت دانه‌ روغنی کلزا اختصاص یافت.
 
 

علی بایگانه، مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: امسال در استان همدان ۷ هزار هکتار به کشت دانه‌های روغنی اختصاص یافته است و پیش بینی می‌شود ۱۴ هزار تن کلزا در استان تولید شود . 

او با بیان اینکه هم اکنون ۸۵ درصد روغن کشور وارداتی است افزود: سالانه ۴ میلیارد دلار هزینه واردات دانه‌های روغنی به کشور داریم.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان بیان کرد:  متأسفانه سرما و سیلاب پارسال باعث کاهش برداشت کلزا در استان شد و ۹۳۰ تن برداشت دانه‌های روغنی کلزا از ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار مزرعه داشتیم.

بایگانه ادامه داد: امسال نهاده‌های مورد نیاز و بذر‌های اصلاح شده کلزا با باروری مناسب در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

این مقام مسئول با بیان اینکه کلزا در تناوب زراعی غلات کاشته می‌شود گفت: هم اکنون کود‌های ازته، فسفاته و پتاسه هم تهیه  و توزیع می‌شود.

بایگانه افزایش قیمت کود‌های فسفات و پتاس را یکی از مشکلات کشت امسال کلزا دانست و افزود: این کود‌ها با ارز نیمایی امسال تهیه شده است و قیمت آن بالا رفته است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان همدان اظهار کرد: زمان کاشت کلزا در استان همدان تا ۱۵ روز آینده ادامه دارد و ما در زنجیره کشت کلزا با داشتن کارخانه روغن کشی در نهاوند زنجیره تولید تا عرضه را در استان داریم.

بایگانه اضافه کرد: اگر قیمت خرید تضمینی کلزا بیش از ۲ هزار تومان و میزان برداشت متوسط در هر هکتار ۳ تن شود کشت این محصول  برای کشاورزان اقتصادی می شود . تمامی حقوق برای سازمان جهاد کشاورزی استان همدان محفوظ می باشد